DDM4 V1 5.56MM 12" RAIL | 02-050-15027 | DD FURNITURE
$2,105.00
product code:0205015027
UPC:815604015479
Brand:Daniel Defense
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber Gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| Case | Full-Latch Impact Plastic |
| Family | AR-15 Rifle Series |
| Finish | Matte Black Hard Coat Anodized |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Type | DD Soft Touch Furniture |
| Magazine | 1 32 rd. |
| Manufacturer Model No | 02-050-15027 |
| Model | DDM4 V1 |
| Overall Length | 32.25"-36" |
| Sights | DD A1.5 Rear/DD FSP Front |
| Stock Frame Grips | Collapsible / Folding Stock DD Soft Touch Furniture |
| Type | Rifle |
| Weight | 6.7lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Caliber | 223 Rem,5.56 NATO |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | 30+1 |
| Trigger | Standard |
| Safety | Ambidextrous |
| OAL | 32.25"-35.88" |
| Weight | 6.7 lbs |
| Stock Description | |
| Metal Finish | |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Material | Cold Hammer-Forged |
| Sights | |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16.00" to 16.99" |
| Weight Range | 6.00 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | |
| Stock Finish Group | |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


