GOV'T CLASSIC 45ACP ROYAL BLUE |
$1,593.75
product code:O1911CRB
UPC:098289112422
Brand:Colt
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 5.0" |
| Caliber Gauge | 45 ACP |
| Family | 1911 Style Pistol Series |
| Finish | Royal Blue |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Steel Frame |
| Magazine | 1 8 rd. |
| Manufacturer Model No | O1911C-RB |
| Model | Government Classic |
| Overall Length | 8.5" |
| Stock Frame Grips | Steel Frame Steel Frame |
| Type | Semi-Auto Pistol |
| Weight | 35 oz. |
| Type | |
| Action | SAO |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 7+1 |
| Safety | Manual Thumb, Grip |
| Grips | Wood |
| Sight Configuration | Fixed |
| Weight | |
| Frame Finish | Polished Royal Blued |
| Frame Material | |
| Barrel Type | |
| Slide Description | Serrated Polished Blued Steel |
| Case Type | |
| Sight Style | |
| Barrel Length Range | |
| Weight Range | |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


