Winchester Repeating Arms 512251390 SXP Black Shadow 12 Gauge 24" 4+1 3" Matte Black Rec/Barrel Matte Black Fixed Textured Grip Paneled Stock Right Hand (Full Size) Includes 3 Invector-Plush Chokes
$386.25
product code:512251390
UPC:048702008207
Brand:Winchester
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Pump Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Choke | F, M, IC |
| Family | Super X Pump |
| Finish | Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 512251390 |
| Model | SXP Black Shadow |
| Overall Length | 44.5" |
| Sights | Brass Bead |
| Stock Frame Grips | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Type | Shotgun |
| Weight | 6 lbs. 12 oz. |
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 44.50" |
| Weight | 6.75 lbs |
| Choke Configuration | Invector-Plus Flush |
| Receiver Description | Aluminum |
| Stock Description | Fixed |
| Trigger | |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Barrel Description | |
| Sights | Bead |
| Safety | |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


