GARAYSAR TR19S 12GA 28" 16RD BLK
$828.91
product code:TR19S
UPC:850027515175
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Garaysar is excited to import a Turkish manufactured semi-auto shotgun. This particular version is loosely based on an AR style rifle with a flat-top type system. Additionally, you will notice the adjustable cheek piece, along with a sling loop and forward picatinny rail sections. This gas-operated semi-auto system is fed rounds from a magazine. The 20" barrel features a three-inch chamber and you can use either 2" or 3" shotshells. This puppy will turn heads at the range and give your gun friends something to talk about.| Action | Semi-Auto |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 20" |
| Capacity | 16+1 |
| Chamber | 3" |
| OAL | 37.50" |
| Weight | |
| Choke Configuration | |
| Stock Description | Fixed w/Adj Cheek Riser |
| Metal Finish | |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Recoil Pad Type | |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Description | |
| Chokes Included | |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Weight Range | |
| Hand | |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


