Savage Arms 22448 112 Magnum Target Full Size 338 Lapua Mag 1rd 26" Matte Black Heavy Threaded Barrel, Drilled & Tapped w/Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Laminate Fixed Wood Stock
$1,133.10
product code:22448
UPC:011356224484
Brand:Savage
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 26" Heavy Barrel |
| Caliber Gauge | 338 Lapua |
| Family | 12/112 Rifle Series |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Grip Type | Gray Laminate Stock |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 22448 |
| Model | 112 Magnum Target |
| Overall Length | 49.75" |
| Sights | No Sights |
| Stock Frame Grips | Laminate Stock Gray Laminate Stock |
| Type | Rifle |
| Weight | 12.05 lbs. |
| Action | Bolt |
| Caliber | 338 Lapua Magnum |
| Barrel Length | 26" |
| Capacity | 1 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | Three Position |
| OAL | 49.8" |
| Weight | 12 lbs |
| Stock Description | Laminate Gray |
| Metal Finish | Black |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Muzzle | |
| Receiver Material | Steel |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 26.00" to 27.99" |
| Weight Range | 10.00 lbs and Over |
| Hand | Right |
| Stock Finish Group | Wood |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


