CRKT ONION THRWNG SET 6.25" PLN EDGE
$99.99
product code:K930RKP
UPC:794023995374
Brand:CRKT
availability:Currently out of Stock
Notify me when this product comes back in stock
Perfectly balanced, these knives are built to meet all the requirements of the modern knife thrower. Onion Throwing Knives come in a set of three, complete with a tough nylon sheath to carry them securely on your belt. Forged Tough: 1050 carbon steel provides durability and edge retention. Full Control: Grooves for maximum throwing control. Visual Appeal: Black powder coating with a splash of red coating. Built Tough: Woven nylon sheath is lightweight and durable. Ambidextrous: Symmetrical design allows left or right hand throwing. Multiple Knives: Set of 3 knives with belt loop carry sheath.
| Type | |
| Blade Type | Spear Point |
| Blade Length | 6.25" |
| OAL | 11.66" |
| Blade Material | 1050 High Carbon |
| Handle Description | Black/Red Spatter |
| Weight | 5.10 oz |
| Sheath | Nylon |
| Edge Type | Plain |
| Closed Length | |
| Sharpener Type | |
| Frame | |
| Open Type | |
| No. of Blades | 3 |
| Case | |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


