Taylors & Company 200056 1873 Cattleman Outlaw Legacy 45 Colt (LC) Caliber with 4.75" Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Blued Engraved Finish Steel & Ivory Synthetic Grip
$772.59
product code:200056
UPC:839665000366
Brand:Taylor
availability: In stock
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
| Action | Single Action |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber Gauge | 45 Colt |
| Family | 1873 Series |
| Finish | Engraved Blued |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | PVC White |
| Magazine | |
| Manufacturer Model No | 200056 |
| Model | 1873 Outlaw Legacy |
| Overall Length | 10.25" |
| Sights | Fixed Blade Front | Notch Rear |
| Stock Frame Grips | Steel Frame PVC White Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Weight | 2.3 lbs. |
| Type | Revolver |
| Action | Single |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length | 4.75" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Ivory Synthetic |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Weight | 36.8 oz |
| Frame Description | Blued Engraved |
| Frame Size | |
| Cylinder Finish | Blued Engraved |
| Barrel Finish | Blued Engraved |
| OAL | 10.25" |
| Includes | |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


